Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet (WNM)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet (WNM) polega na mimowolnym wypływaniu moczu przez cewkę moczową w momencie wzrostu ciśnienia śródpęcherzowego, któremu nie towarzyszy uczucie parcia na mocz.

Nagły wzrost ciśnienia śródpęcherzowego wywołany jest napinaniem mięśni brzucha podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. W krańcowych przypadkach mocz wypływa przez cewkę także w pozycji leżącej i bez napinania mięśni tłoczni brzusznej.

Nietrzymanie moczu według Międzynarodowego Towarzystwa Inkontynencji (International Continence Society) jest obiektywnie stwierdzonym bezwiednym wypływem moczu powodującym problemy higieniczne i społeczne.

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest to niekontrolowany wypływ moczu przez cewkę moczową, powstały na skutek przekroczenia przez ciśnienie śródpęcherzowe maksymalnego ciśnienie śródcewkowego.
 • Naglące nietrzymanie moczu – spowodowane przez nadmierny, niezależny od woli skurcz wypieracza moczowego.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – spowodowane jest upośledzeniem kurczliwości mięśnia wypieracza moczu. Prowadzi ono do nadmiernego wypełnienia pęcherza moczowego, a co za tym idzie do nietrzymania moczu z przepełnienia.
 • Neurogenne nietrzymanie moczu – związane z uszkodzeniami w obrębie OUN.
 • Postać mieszana nietrzymania moczu – zawiera w sobie elementy wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Najczęściej spotykaną postacią nietrzymania moczu z wyżej wymienionych jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy kobiet w różnym wieku. Powodują je różne zmianamy w organizmie pacjentki.

Zmiany wynikające z wysiłkowego nietrzymania moczu:

 • osłabienie mięśni ścian pęcherza moczowego,
 • osłabienie mięśni wspomagających wydalanie moczu,
 • obniżona zdolność koordynacji impulsów nerwowych na szlakach mózgowo-rdzeniowych związana z procesem starzenia,
 • różnego stopnia dyssynergia ośrodków nerwowych w krzyżowym odcinku rdzenia przedłużonego, odpowiedzialnych za skoordynowaną regulację autonomiczną mechanizmów oddawania moczu, zaburzenia statyki narządu rodnego, związane z niewydolnością mięśni dna miednicy i uszkodzeniem powięzi łonowo – cewkowej (najczęściej po przebytych PSN)
 • zaburzenia neurologiczne (np. neuropatie cukrzycowe, w przebiegu choroby Parkinsona),
 • nadreaktywność mięśni pęcherza moczowego.

Zmiany o charakterze przejściowym jako czynnik wywołujący nietrzymanie moczu:

 • infekcje układu moczowego,
 • zaparcia,
 • działania uboczne innych leków.

Nietrzymanie moczu to choroba społeczna.

Szacuje się, że wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka ponad 5% populacji ogólnej (kobiet i mężczyzn).

Choć do tej pory nie istnieje dobrze udokumentowana, jasna koncepcja tłumacząca przyczynę nietrzymania moczu u kobiet to kluczowym jest fakt, że można skutecznie leczyć nietrzymanie moczu u kobiet. I to właśnie u nas robimy.

Skuteczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet

WNM u kobiet można leczyć przez endoskopowe wstrzyknięcie substancji wypełniających. Należy jednak pamiętać, że optymalny efekt terapeutyczny tego leczenia jest jeszcze do osiągnięcia. Dotychczasowe produkty (częściowo) złożone są z ulegających degradacji żelów. Skuteczność tego leczenia zmniejsza się w czasie z powodu skurczenia się bądź degradacji żelów. Zaletą jest jednak to, że metoda jest mało inwazyjna. Można ja też wykonywać w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.

Metoda leczenia Bulking, stosowana przez nas, wykorzystuje najnowocześniejszy materiał Urolastic. Nie zmniejsza się on po iniekcji oraz nie degraduje, przez co jest skuteczny w dłuższym okresie czasu.