Pełnomocnik w portalu pacjent.gov.pl

Czy wiesz, że posiadając internetowe konto pacjenta na portalu pacjent.gov.pl możesz ustanowić pełnomocnika?

Pełnomocnik będzie widział Twoje e-recepty i e-skierowania oraz Twoją historię medyczną (ta ostatnia część dotyczy tylko usług medycznych realizowanych na NFZ).

Jeśli masz internetowe konto pacjenta zaloguj się na https://pacjent.gov.pl a po zalogowaniu przejdź do zakładki „Uprawnienia„. Tam wybierz pierwszą z opcji: „Upoważnij bliską osobę do przeglądania Twoich danych” i kliknij „Zobacz„.

Zobaczysz informację: „Dostęp dla Twoich bliskich. Nadaj uprawnienia do Twoich recept i skierowań bliskiej osobie. Twój pełnomocnik będzie mógł je zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta”. Kliknij przycisk „Dodaj pełnomocnika”

UWAGA! Osoba, której nadajesz pełnomocnictwo musi posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.

Wpisujesz nazwisko i PESEL pełnomocnika, np. żony, męża, rodzica, partnera… A następnie zatwierdzasz.

Internetowe Konto Pacjenta

Gdy już ustalisz pełnomocnika będzie on otrzymywać kody e-recept (może Ci wykupić taką receptę) oraz będzie mógł sprawdzać Twoją historię w portalu Pacjenta.

Czy warto mieć Internetowe Konto Pacjenta?

Bez względu na to, czy chcesz ustanawiać pełnomocnika czy nie – warto założyć Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl – NFZ i Rząd i tak gromadzi wszelkie informacje o Tobie i usługach medycznych z jakich korzystasz – sprawdzisz to w zakładce „Historia leczenia„.

Dzięki kontu możesz mieć wgląd w swoją historię. Zobaczysz jakie usługi zrealizowano. Ile kosztowały. Możesz także zorientować się, czy nie popełniono jakichś błędów i czy informacje są poprawne.

Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta także gdy dostaniesz e-receptę lub e-skierowanie otrzymasz powiadomienie przez SMS lub e-mail (w zależności co wybierzesz – możesz podać numer telefonu i/lub adres e-mail).

Jeśli ustanowisz pełnomocnika, to pełnomocnik także dostanie SMS z kodem do Twojej e-recepty i będzie mógł Ci ją zrealizować – wykupić odpowiednie leki.