Skuteczna Antykoncepcja

Antykoncepcja nie jedno ma imię. Czy istnieje idealny czas na dziecko? Nasze babki i matki zostawały żonami i matkami w bardzo młodym wieku. Bezdzietne pary były rzadkością, a kobiety nie śmiały przyznać się do tego, że bycie matką nie jest ich życiowym powołaniem.

Współczesna medycyna oferuje całkiem sporo osobom, które kolokwialnie mówiąc, nie chcą jeszcze pakować się w pieluchy. Najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży jest obecnie antykoncepcja hormonalna, którą można uznać za niemal 100% skuteczną. Nieomal, gdyż tak naprawdę żadna metoda antykoncepcji nie daje nam pełni pewności. Istnieją jednak dwa rozwiązania, o których można powiedzieć, że dają absolutną gwarancję bezpieczeństwa i są to wazektomia, którą przeprowadza się u mężczyzn oraz podwiązanie jajowodów u kobiet.

Wazektomia i podwiązanie jajowodów

Obydwa rozwiązania są zabiegami chirurgicznymi, ale podwiązanie jajowodów nie jest uznane za metodę antykoncepcji. Co więcej, w Polsce zabieg ten jest nielegalny i można go wykonać wyłącznie w przypadku, gdy kolejna ciąża zagraża życiu kobiety. Jednym z powodów, dla którego jest on zakazany i niezwykle rzadko się go wykonuje, jest fakt, iż w odróżnieniu od wazektomii, podwiązanie jajowodów to zabieg nieodwracalny. Z drugiej strony, póki co wazektomia nie jest refundowana, dlatego na ten zabieg nie każdy może się zdecydować.

Wazektomia i prezerwatywy to jedyne metody antykoncepcyjne dostępne mężczyznom. Cała reszta możliwości przeznaczono dla kobiet. Naukowcy jednak nie ustają w wysiłkach znalezienia środka hormonalnego, który mogliby stosować mężczyźni.

Pigułki antykoncepcyjne

Poziom skuteczności środków i metod antykoncepcyjnych określa wskaźnik zwany indeksem Pearla, opracowanym w 1932 roku podczas rocznej obserwacji 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji. Liczba w indeksie odpowiada ilości ciąż przy zastosowanej metodzie, czyli np. 3 oznacza trzy ciąże na 100 par.

Wróćmy jednak do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Na polskim rynku dostępne są dwu i jednoskładnikowe pigułki. W obu rodzajach zawarte są minimalne dawki hormonów, których zadaniem, dzięki wymuszeniu zmian w organizmie jest niedopuszczenie do zapłodnienia. Pigułki należy przyjmować regularnie, a wspomniane już jednoskładnikowe trzeba zażywać regularnie nawet co do minuty. Nie ma chyba większego sensu szczegółowe opisywanie procesów zachodzących w organizmie kobiety po zażyciu pigułki. Dość powiedzieć, że według indeksu Pearla skuteczność tej metody wynosi aż 0,01 – 0,54.

Wkładki, plastry, implanty i krążki

Kolejnymi środkami z kategorii antykoncepcji hormonalnej są wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne, implanty oraz krążki dopochwowe. Wszystkie zawierają w sobie niewielkie, ale wystarczające ilości hormonów. Wykazują też równie wysoką skuteczność, jak pigułki, jednak w odróżnieniu od nich są mniej angażujące. Wszystkie środki hormonalne wbrew panującej jeszcze gdzieniegdzie nie opinii, wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet. Regulują cykl, chronią przed nowotworami oraz łagodzą objawy PMS lub menopauzy.

Tabletkę dzień po również zalicza się do kanonu antykoncepcji hormonalnej. Różni się jednak od wyżej wspomnianych tym, że jest to środek awaryjny. Zażywany jednorazowo w czasie (zależności od tabletki), nie dłuższym niż 72 lub 120 godzin po stosunku. Tabletki dzień po nie powinny być stosowane jako regularna antykoncepcja. Zawarta w nich bardzo wysoka dawka hormonu oddziałuje niekorzystnie na samopoczucie oraz organizm. Wszystkie środki hormonalne włącznie z tabletką dzień po, dostępne są wyłącznie na receptę.

Poza wygodną antykoncepcją hormonalną mamy też do dyspozycji jeszcze kilka metod mniej komfortowych i nie tak skutecznych, ale z racji swej dostępności czy też rozmaitych zależności kulturowych równie popularnych, jak pigułki.

Prezerwatywa i metody naturalne

Pierwsza z nich to prezerwatywy. Można je zakupić w każdym niemal sklepie. Ich skuteczność w/g Pearla wynosi 3-7. Można więc stwierdzi, że prezerwatywa radzi sobie całkiem nieźle na polu antykoncepcji, ale to nie wszystko, co może zaoferować. Z prezerwatywy warto korzystać, nawet jeśli stosujemy inne metody antykoncepcji. Jest ona dość dobrym środkiem chroniącym przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Metodę naturalnego planowania ciąży, zwaną też metodą objawowo termiczną, preferują osoby, które z różnych przyczyn stronią od chemicznych i hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Metoda ta polega na obserwacji temperatury i śluzu z pochwy, które różnią się w zależności od dnia cyklu. Dzięki takiej obserwacji, przy zachowaniu dyscypliny i sumienności można z dużą precyzją wskazać dni płodne. Teoretycznie jest to metoda, która może wydawać się skuteczna. W istocie taka jest pod warunkiem, że zachowa się wszystkie reżimowe wymagania. Trzeba jednak pamiętać, że wynik może zafałszować nawet niewielka infekcja wirusowa lub bakteryjna. Niemniej, stosuje ją całkiem spora grupa par.

W dobie intensywnego rozwoju techniki, medycyny i wielu innych gałęzi, wynalezienie idealnego środka antykoncepcyjnego takiego, który nie będzie ingerował w zdrowie osoby go stosującej, zdaje się być już kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *